Resultat: Skruv & Skate 2017 – Nationellt Mästerskap

Så var helgens Skruv & Skate, Nationellt Mästerskap i skateboard avklarat. Här hittar du fullständiga resultatlistor från såväl fredagens bowltävlingar som lördagens streettävlingar för både juniorer, seniorer och tjejer. Du kan även spana in livesändningarna i repris från båda dagarna och vinnaråket i seniorklassen.

0

William Halls vinnaråk i seniorernas street:

Street – Lördag

Junior:
1. Leo Englund, 65.3, Final, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
2. Koffe Kroon, 61.7, Final, KFUM Annexet Karlshamn
3. Henrik Karlsson, 57.3, Final, Göteborgs Skateboardförening
4. Mohammed Jomni, 56.0, Final, Subsurfers Högdalen Stockholm
5. Melvin Djurberg, 49.3, Final, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
6. Hampus Winberg, 45.0, Final, Varbergs Skateboardklubb
7. Calle Öjert, 35.3, Kval, Subsurfers Högdalen Stockholm
7. Max Sandén, 35.3, Kval, Göteborgs Skateboardförening
9. Tobias Krüger, 34.3, Kval, Bryggeriet Malmö
10. Elis Gaimer, 33.3, Kval, Linköpings Frisksportklubb
11. William Jakobsson, 33.0, Kval, Halmstad Skateboardklubb
12. Johan Gustafsson, 32.3, Kval, Mariestad Skateboardförening
13. Edvin Holst 31.7, Kval, Bryggeriet Malmö
14. Ilon Vindvi 31.3, Kval, Subsurfers Högdalen Stockholm
15. Arvid Rosander, 31.0, Kval, Trollhättan Skateboardförening
15. Omar Taha, 31.0, Kval, Subsurfers Högdalen Stockholm
17. Ville Lundquist Falk, 30.7, Kval, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
18. Philip Boqvist, 30.3, Kval, Trollhättan Skateboardförening
19. Elias Larsson, 29.3, Kval, Malmö Skateboard Underground
20. Kalle Hougner, 25.0, Kval, Subsurfers Högdalen Stockholm
21. Robin Annerstedt, 23.7, Kval, Göteborgs Skateboardförening
22. Nicolas Achtenberg, 23.0, Kval, Tors
23. Felix Jakobsson, 21.0, Kval, Halmstad Skateboardklubb
24. Sigge Winroth, 20.7, Kval, Skövde Skateboardförening
25. Vincent Vindvi, 20.3, Kval, Subsurfers Högdalen Stockholm
26. Andreas Sorri, 20.0, Kval, Tors
27. Alma Larsson, 18.0, Kval, Tors
28. Noel Kennedy, 11.7, Kval, Karlstad Skateboardförening

Tjej:
1. Emma Fastesson Lindgren. 61.7, Final, Bryggeriet Malmö
2. Jessica Jansson 52.3, Final, No Limit Vi Unga Klubb
3. Johanna Juzelius 50.7, Final, No Limit Vi Unga Klubb
4. Sarah Meurle 47.7, Final, Bryggeriet Malmö
5. Katta Sterner 25.0, Kval, Mölndals Skateboardförening
5. Emma Bernström 25.0, Kval, Bryggeriet Malmö
7. Felicia Jakobsson 20.0, Kval, Halmstad Skateboardklubb
7. Emma Bellstam 20.0, Kval, Borås Skateboardförening
9. Alma Larsson 15.0, Kval, Tors
10. Camilla Konradsson 10.0, Kval, Umeå Skateboardförening
10. Ella Kennedy 10.0, Kval, Karlstad Skateboardförening

Senior:
1. William Hall, 74.3, Final, Borlänge KFUM Skateboard
2. Nizze Salinder, 63.5, Final, Bryggeriet Malmö
3. Casper Söderström, 63.3, Final, Borlänge KFUM Skateboard
4. Sebastian Ström, 61.3, Final, Örebro Skateboardförening
5. Erik Hedberg 59.0, Final, Borlänge KFUM Skateboard
6. Erik “Eka” Jonsson, 57.7, Final, Mariestads Skateboardförening
7. Alex Elfving 56.3, Final, Bryggeriet Malmö
8. William Forsberg, 51.7, Final, Borlänge KFUM Skateboard
9. Victor Blé, 49.0, Final, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
10. Joel Svärd, 27.7, Final, Karlstad Skateboardförening
11. Simon Karlsson, 57.0, Kval, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
11. Erik Sundberg, 57.0, Kval, Göteborgs Skateboardförening
13. Ville Rockäng, 56.7, Kval, Bryggeriet Malmö
14. Dennis Henell, 53.7, Kval, Örebro Skateboardförening
15. Kalle Wencel, 52.7, Kval, Halmstad Skateboardklubb
16. Mateo Cabrejas Bergil, 50.3, Kval, Göteborgs Skateboardförening
16. Herman Möller, 50.3, Kval, Bryggeriet Malmö
16. Axel Källmén, 50.3, Kval, Borås Skateboardförening
19. Jonathan Carelle, 50.0, Kval, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
20. Rikard Nilsson, 48.3, Kval, Actionpark
21. Johan Forsberg, 46.7, Kval, Örebro Skateboardförening
22. Mosche Bescow, 45.3, Kval, Bryggeriet Malmö
23. Jesper Ferrari Bourner, 43.0, Kval, Bryggeriet Malmö
24. Sören Noe, 42.0, Kval, Bryggeriet Malmö
24. Ola Rhodin, 42.0, Kval, Göteborgs Skateboardförening
26. Rasmus Peterson, 40.7, Kval, Karlstad Skateboardförening
27. Jonathan Sundborn Pohlin, 40.3, Kval, Borås Skateboardförening
28. Oscar Göthlund, 40.0, Kval, Bryggeriet Malmö
29. Emma Fastesson Lindgren, 38.7, Kval, Bryggeriet Malmö
29. David Lindahl, 38.7, Kval, Bryggeriet Malmö
31. Jack Rogers, 36.7, Kval, Bryggeriet Malmö
32. Josef Norgren, 36.0, Kval, Bryggeriet Malmö
33. Noah Albrektsson, 35.3, Kval, Halmstad Skateboardklubb
34. Lucas Tilling, 34.3, Kval, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
35. Carlos Törnberg, 33.0, Kval, Bryggeriet Malmö
36. Leonardo Clementi, 32.3, Kval, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
37. Robin Misiorny, 28.0, Kval, Karlstad Skateboardförening
38. Linus Karlsson, 27.3, Kval, Borås Skateboardförening
39. Felix Nilsson, 25.7, Kval, Skövde Skateboardförening
40. Joakim Persson, 21.7, Kval, Karlstad Skateboardförening
41. Fredrik Johansson, 10.7, Kval, Skövde Skateboardförening

Bowl – Fredag

Junior:
1. Calle Öjert,  6.0, Subsurfers Högdalen Stockholm
2. Ville Lundquist Falk, 5.0, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
3. Julian Selander, 4.0, Varbergs Skateboardklubb
4. Emiliano Lievano, 3.0, Borås Skateboardförening
5. Hampus Winberg, 2.0, Varbergs Skateboardklubb
6. Ilon Vindvi, 1.0, Subsurfers Högdalen Stockholm

Tjej:
1. Jessica Jansson, 8.0, No Limit Vi Unga Klubb
2. Emma Fastesson Lindgren, 7.0, Bryggeriet Malmö
3. Emma Bernström, 6.0, Bryggeriet Malmö
4. Sarah Meurle, 5.0, Bryggeriet Malmö
5. Alma Larsson, 4.0, –
6. Felicia Jakobsson, 3.0, Halmstad Skateboardklubb
7. Cornelia Selander, 2.0, Halmstad Skateboardklubb
8. Emma Bellstam, 1.0, Borås Skateboardförening

Masters:
1. Hans Jacobsson, 9.0, Subsurfers Högdalen Stockholm
2. Björn Lindström, 8.0, –
3. Chris Hamilton, 7.0, Linköpings Frisksportklubb
4. Johnny Sandberg, 6.0, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
5. Lasse Punk, 5.0, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
6. Thomas Lundqvist, 4.0, Subsurfers Högdalen Stockholm
7. Linus James Nilsson, 3.0, Malmö Skateboard Underground
8. Ulrik Lindberg, 2.0, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
9. David Östlund, 1.0, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark

Senior:
1. Simon Karlsson, 6.0, KFUM Fryshuset Stockholm Skatepark
1. Karl Berglind, 6.0, Bryggeriet Malmö
3. Herman Möller, 4.0, Bryggeriet Malmö
4. Sebastian Sloka, 3.0, –
5. Sören Noe, 2.0, Bryggeriet Malmö
6. Erik Nylander, 1.0, Borlänge KFUM Skateboard


Skövde Skateboardförening har beviljats stöd från Sveriges Skateboardförbunds projekt SKRUV&SKATE 2017 och tillsammans arrangerar man nu Nationellt mästerskap i Skateboard mellan 31 mars och 1 april efter att inomhushallen genomgått en omfattande renovering. Det är en stor tävling med tävlande från hela landet.
Det är också höga prispengar så intresset är stort.

Till skillnad från de många betongparker som byggs i landet är Skövde Skatehall en unik inomhusanläggning på 1033 kvadratmeter som genom stödet till renovering från Sveriges Skateboardförbund nu kommer att kan utveckla och stärka den viktiga föreningskänslan även under höst- och vinterperioden.

T

ävlingen sker i grenarna Street och Bowl och är öppen för deltagare som är medlemmar i någon av förbundets nationella föreningar.

Helgens event kommer att filmas och streamas live. Bandet The Bongo Club spelar live på lördagen. På söndagen 2 april håller sedan Sveriges Skateboardförbund sin årsstämma i Skövde där medlemsföreningar från hela landet välkomnas.

Web:
skruvochskate.se
Skruv & Skate på Facebook
www.skovdeskateboardforening.com
Skövde Skatehall på Facebook

www.sverigesskateboardforbund.se
Sveriges Skateboardförbund på Facebook

INGA KOMMENTARER

Kommentera

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.