Daisuke Ikeda vann Tampa Am 2018 – Alla Höjdpunkter

En fullspäckad helg med Tampa Am är avklarad för i år och här hittar du alla resultat, japanske Daisuke Ikedas vinnaråk i finalen, plus videoedits med höjdpunkter från Concrete Jam, den helt vansinninga Best Trick tävlingen med bl.a Simon Karlsson, de övriga nordiska åkarna som Herman Möller och Alexander Risvad i semifinalen, med mera.

0

Final:
1. Daisuke Ikeda, JAP
2. Lucas Alves, BRA
3. Angelo Caro, PER
4. Giovanni Vianna, BRA
5. Gabriel Fortunato, BRA
6. Lucas Rabelo, BRA
7. Jorge Simões, POR
8. Maurio McCoy, USA
9. Yukito Aoki, JAP
10. Justin Sommer, GER
11.Marse Farmer, USA
12. Arthur Cordova, USA

Bronson Speed Killer Award:
Taihou Tokura, JAP

MOB G For Effort: 1:
Felipe Nunes, BRA

Concrete Jam Best Trick:
Jake Yuanko, USA, Bs Nosepick

Converse Concrete Jam:
1. Roman Pabich, USA
2. Jake Wooten, USA
3. Cedric Pabich, USA
4. Steven Pineiro, USA
5. Jesse Lindloff, USA

Best Trick Street:
1. Bruno Senra, POR, Ghetto Bird / Hardflip Bs 180
2. Yamoto Kosuzu, JAP, Laserflip
3. Gabriel Fortunato, BRA, Ollie Body varial
4. Taihou Tokura, JAP, Gap to Lipslide
5. Angelo Caro, PER, 360 Flip

Fullständiga resultatlistor hittar du på: skateparkoftampa.com/results

Här nedan följer fler edits med höjdpunkter från hela helgen med kval, concrete jam, best trick osv. såväl officiella edits som klipp från sociala medier, en hel del med alla nordiska åkare…

Semifinal resultat nordiska åkare: Söndag:
19. Alexander Risvad, DEN
23. Herman Möller, SWE

Kvalresultat nordiska åkare – Lördag: (Topp 30 till semifinal)
14. Alexander Risvad, DAN
15. Herman Möller, SWE
39. Ville Rockäng, SWE
55. Hermann Stene, NOR
82. Petter Brunvatne, NOR
84. Magnus Rothe Boen, NOR
95. Gard Hvaara, NOR
Totalt 100 åkare…

 

Kvalresultat nordiska åkare – Fredag: (Topp 10 till lördagens kval)
5. Magnus Rothe Boen, NOR
6. Petter Brunvatne, Nor
15. Herman Möller, SWE
22. Simon Karlsson, SWE
34. Daniel Pedersen, NOR
55. Mads Christensen, DEN
75. Simen Haegeland, NOR
77. Axel Källmén, SWE
78. Oscar Säfström, SWE
Totalt 161 åkare…

Angelo Caros vinnaråk i Semifinalen:

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Tacky.se Skatemedia/Camp/Park (@tackysweden)

Herman Möllers åk i Semifinalen:

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Tacky.se Skatemedia/Camp/Park (@tackysweden)

Alexander Risvads åk i Semifinalen:

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Tacky.se Skatemedia/Camp/Park (@tackysweden)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Tacky.se Skatemedia/Camp/Park (@tackysweden)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Herman Moller (@yung.herm)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Tacky.se Skatemedia/Camp/Park (@tackysweden)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Tacky.se Skatemedia/Camp/Park (@tackysweden)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Tacky.se Skatemedia/Camp/Park (@tackysweden)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av Skatepark of Tampa (@spottampa)

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Ett inlägg delat av FAR’n HIGH Skateboard Worldcup (@farnhigh)



Web:

skateparkoftampa.com
Skatepark of Tampa på Facebook

INGA KOMMENTARER

Kommentera

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.